16.07.2014

Maraton 2:25:19 (1994, Boston), 2:27:00 (1995 Pardubice)

1/2 maraton 1:11:02 (1994, Oslo MS - 13.)

10 000 m 32:27,68 (2000, Plzeň MČR)

Střípky z náročného tréninku Aleny Peterkové - jedna z nejlepších českých vytrvalkyň všech dob na tratích od 5 km až po maraton. Zaujal mě vytrvalostní padesáti kilometrový trénink v tempu 4´/km v maratonské přípravě a také z jak náročného tréninku dokázala Alena zaběhnou tehdejší ČR rekord na 10km!

Slovy Aleny:

Bolístky vytrvalců jsou vysoká teplota a vlhkost. Dokud jsem běhala střední tratě, nebyly pro mě teplota a vlhkost takovými strašáky a kratší závod jsem vždy nějak odběhla. Když jsem se ale pustila do dlouhých tratí, cítila jsem, jak moc mě vedro a vysoká vlhkost limitují. Přesto představa, že reprezentuji naši republiku na OH a bojuji s nejlepšími, byla pro mě silnější, a tak jsem v roce 1992 odjela bojovat s nejlepšími maratonskými běžkyněmi na Olympiádu v Barceloně. Klimatické podmínky byly od startu proti mně, a i když jsem běžela v čelní skupině, cítila jsem, jako bych už finišovala. Po 15. km jsem byla uvařená.

Vysoké teploty, hodně přes 30 stupňů, extrémní vlhkost, asfalt rozteklý, v cíli na nohou a maratonkách černé lepkavé tečky. Zvedal se mi žaludek, 24. místo. Čas se zdaleka neblížil mému osobnímu rekordu. Na této olympiádě si žádná z žen nevytvořila osobní rekord, časy byly mnohem pomalejší.

Tehdy jsme se s trenérem rozhodli, že budeme realisti. I když mi to trhalo srdce, protože jsem každý rok dokázala plnit limit pro účast na ME, MS nebo OH, neúčastnila jsem se. Reprezentaci jsem odmítala. Nebyla jsem v oddíle, který by mne podporoval, a finance z rodinného rozpočtu jsem na přípravu na takové akce nemohla obětovat. A běžet jen z toho co jsem natrénovala, bez přípravy organizmu na podmínky, ve kterých se závod běžel, jet si jen užívat účasti, to jsem nechtěla.

Postupně jsem se lepšila, posunula jsem si OR v maratonu na 2:25:19, 1/2maraton na 1:11:02 a držela jsem rekord i na 10 000 m. Závodila jsem také v duatlonu a snila jsem o tom, že některý atletický šampionát se třeba bude konat za podmínek, kdy budu moci s nejlepšími opravdu bojovat.

A v roce 2000 se můj sen mohl vyplnit.

OH Austrálie-Sydney. Tam byla šance, že bude běžecké počasí. A pak už to šlo ráz naráz. Trénink-plnění limitu - a "náhradní" plnění limitu.

Cesta nebyla jednoduchá. Trénink byl vždycky náročný, ale postaven na dlouholetých základech. Jen limit Český atletický svaz oproti předešlým létům přitvrdil. Pro české ženy - 2:30:00.

Pro splnění limitu jsem si vybrala maraton v Praze (21. 5.2000). Běžela jsem 2:31:08. Při závodě bylo dost horko. Limit ČAS-u jsem nesplnila o 68 sekund. Zástupce svazu mi oznámil, že mě do výpravy na OH navrhnou, protože jsem nesplnila jen o kousek, byly těžké podmínky, ale nemohou zaručit, že bude má nominace schválena.

fáze OV 10

Vzhledem k tomu, že jsem pro výkon v Sydney věnovala hodně-mnohaletý trénink, rodinné finance a 8 let čekání, než přijde závod, kdy nebudu tolik limitovaná vysokou teplotou a vlhkostí, nechtěla jsem riskovat, že nakonec svazem schválena nebudu. Proto jsem využila poslední šance nominovat se, a to na dráze na trati 10 000 m 7 týdnů po maratonu v Praze. Trénovala jsem na takovou kvalitu maratonu, že i splnění OH limitu na desítku bylo reálné. ČAS stanovil limit 32:30,00. Sama jsem si závod odtáhla a běžela 32:27,68. Byl to limit i nový český rekord.